NÁZOR ODBORNÍKA

MUDr. Jan Hak
odborný dětský lékař, specialista II.stupně v pediatrii
školitel pro další vzdělávání lékařů, Liberec


NÁZOR PEDIATRA
Vhodné Klimatické podmínky příznivě ovlivňují rozvíjející se dětský organismus. Prevence v posledních letech nabývá na významu a pro zdravý vývoj dítěte je velmi důležitá i přes svoji komplexnost a složitost. Dobrá funkce dýchacích cest patří k základním předpokladlm pro zdravý vývoj dítěte. Životním prostředím Liberec sice nepatří mezi silně znečištěná města, nicméně velkoměstský charakter aglomerace s sebou nese i negativní vliv na dýchací cesty.

Aplikace vhodného mikroklimatu, například formou zvlhčeného a minerály nasyceného vzduchu podněcuje činnost epitelu v dýchacích cestách , příznivě plsobí na sliznice, hlenotvorbu a má i řadu složitých imunizačních konsekvencí. To příspívá ke zdravému vývoji dítěte, brání opakovaným zánětům dýchacích cest, snižuje nemocnost dětí. O vlivu sauny bylo napsáno vědeckých prací a zkušenosti zejména pediatrů ze Švédska, pro tentoživotní styl jednoznačně horují.
Aktuální a vědecky velmi zajímavá jsou sdělení o činnosti lymfatických cest. Snažíme se nalézt vhodné cesty.

Problematika prevence je jistě věcí složitou, komplexní, časově i finančně náročnou. Péči o své zdraví začala řada osvícených lékařů a zejména obyvatelé velmi vyspělých stítů věnovat nejen čas, ale čím dál více je tento moderní trend medicíny určen pro lidi s vizí do budoucna. Těší mne, že se i v Liberci začalo problematice prevence věnovat několik osvícených pracovišť. Solná jeskyně je jistě počin z pohledu lékaře s prioritou na prevenci čin vhodný následování.


Mudr. Aleksander Sieluzycki
Internista, specialista balneologie a fyzikální medicíny

Při poslední návštěvě s rodinou v Solné jeskyni v Jelení Hoře - Kaplicích jsem se začal zamýšlet nad fenoménem těchto zařízení. V Polsku i na Slovensku Solných jeskyní v posledních letech vyrostlo jako hub po dešti. Pokud přijmeme fakt, že jejich návštěvnost i oblíbenost, je dlouhodobě vysoká, pak musíme konstatovat, že nejde o nějakou módní záležitost. Je třeba detailně zkoumat vliv mikroklimatu těchto jeskyní na lidský organismus. Zkoumáním účinků opakovaného pobytu v těchto zařízeních bych návštěvníky rozdělil do dvou skupin.

Skupina První - jedná se o osoby nemocné nebo dlouhodobě léčené. Mají různé obtíže: počínaje onemocněními horních a dolních cest dýchacích, přes poruchy látkové přeměny, onemocnění zažívacího traktu, endokrinologická onemocnění, alergie, srdečně - cévní dysfunkce a s ní spojený zvýšený krevní tlak.
V neposlední řadě jde o osoby s kožními onemocněními, jako je psoriáza - lupénka a různé druhy dermatózy. Blahodárný vliv pobytů v Solných jeskyní na tato onemocnění je nevyvratitelný a prokazatelný. Nemůžeme ani zapomenout na vliv tohoto mikroklimatu na nervovou soustavu při léčbě neurózy, psychosomatických obtíží a různých fobií. Podobné způsoby léčby, které se zakládají na bázi přírodních metod, se v současnosti používají i v nejvyspělejších státech. Tyto procedury se využívají jako metody doplňkové a jednoznačně zlepšující účinky léčby a následnou rekonvalescenci.

Skupina Druhá - do této skupiny bych zařadil lidi bez zdravotních problémů. Každý z nás však podléhá vlivu vnějšího okolí. Nepravidelně a nezdravě se stravujeme, často žijeme v permanentním stresu a každodenní shon se negativně odráží na našem rozpoložení a náladě. Jsme unavení, apatičtí a nespokojení. Pobyt v Solné jeskyni, spojený s poslechem relaxační hudby (tichý šum moře, zpěv ptáků a jiná příjemná instrumentální hudba), je balzámem na naše nervy. Při těchto procedurách můžeme hovořit i o aromaterapii. Neopakovatelná vůně mořské soli obohacená o jiné přírodní látky má neocenitelný vliv na celý náš organismus. A to je podstata a tajemství Solných jeskyní. Právě v nich najdeme skutečné mořské klima. Jeskyni vnímáme všemi smysly. Stávají se podstatným elementem pomáhajícím při léčbě mnoho závažných chorob. Mohou však také působit preventivně při snížení rizika vzniku různých onemocnění.

Vraťme se na samý začátek mé úvahy. Pokud je to doopravdy jen móda, pak v tomto případě by měla být všeobecně akceptována vzhledem na svůj blahodárný, ozdravný vliv na lidský organizmus. Netvrdím, že jednou místo posezení v baru si budeme domlouvat setkání v Solných jeskyních, ale kdo ví?


Prim. MUDr. Hana Zelenková, Ph.D.

dermatovenerolog 

 Léčivé účinky soli jsou známé celá staletí, dnes se k tomuto zdroji zdraví vracíme. Příkladem je léčba, jakou podstupovali pacienti již v 30. letech 19. stol. v solném dole Wieliczka v Polsku, kde se od roku 1958 už běžně léčilo astma, choroby horních a dolních dýchacích cest a alergická onemocnění.

Stejně tak dobře víme, že při léčbě zmíněných chorob i kožních nemocí je velmi prospěšný pobyt u moře. Některé zdravotní pojišťovny na něj přispívají, či ho z velké části hradí (např. program Mořský koník-VZP). Cestu k moři si ovšem ne každý může dovolit víckrát v jednom roce.

U pacientů s astmatem a záněty horních a dolních cest dýchacích jsem si ověřil, že po 5 - 10 sezeních v solné jeskyni se jejich stav zlepšil, jako po přímořské léčbě. Příznivý efekt přetrvá asi 3 měsíce - ve srovnání s náklady na čtyři zájezdy k moři ročně, jež by pacienta spolu s léky dostaly do dobré kondice, je cena sezení zanedbatelná.    


Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc.
přednosta I. plicní kliniky 1. LF UK a VFN

Mnohá odborná pracoviště a lázně výrazně rozšířily své bohaté léčebné prostředky o unikátní zařízení - mikroklimatické solné jeskyně. Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké spektrum zdravotních problémů. Není náhodou, že mnozí renomovaní odborníci zdůrazňují, že léčivé vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci.            

Obliba a široké využití solných jeskyní v Evropě má svou historii a tradici. V tomto ohledu patří prvenství solné jeskyni v polské Wieliczce, kde byla vybudována solná jeskyně již v roce 1843. Obliba těchto unikátních zařízení a jejich nemalý počet je například v Německu, Izraeli, Rusku a USA. V současnosti jsou možnosti využití soli v tomto ohledu mnohem dále a při dnešní technologii se tyto solné jeskyně dají realizovat i na povrchu ve vhodných prostorách.

V podstatě rozlišujeme dva typy jeskyní - vybudované z kamenné soli nebo z mořské soli. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Strop jeskyně je tvořen umělými krápníky. Podlaha jeskyně je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celé prostředí je izolováno proti vlhku a vzniká tak hypoalergické a bakterií prosté prostředí, blízké sterilnímu prostředí operačního sálu. Jeskyně jsou navíc vybaveny germicidními lampami, které po každé 45 minutové kůře společně se zvláštním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné bakterie nejsou schopny života.

Nemusíte až k moři - mikroklima Solné jeskyně je mimořádně intenzivní a připomíná přímořské oblasti. Vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli. Sůl použitá ke stavbě těchto jeskyní obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Proto v průběhu 45 minutového pobytu vdechnete množství odpovídající třídennímu pobytu u moře. Mikročástice působí nejen na pokožku. Jejich vdechování zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu. Jód, který má, výrazné vazodilatační schopnosti, působí i na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů. Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků.

Pobyt v jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu. V jeskyních vybudovaných ze soli byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, psoriáza, atopický ekzém a jiné. Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku. Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.

 


MUDr. Vladimír Volf, Ph.D.
vedoucí lékař – Klinika dětí a dorostu FN KV Praha

Léčba různých chorob v solném mikroklimatu se praktikuje již mnoho let. Metodu inhalace soli rozptýlené ve vzduchu využívali úspěšně i staročeští lékaři. Jako většina dětských lékařů, tak i já doporučuji pobyty u moře hlavně pro děti s postiženími horních a dolních cest dýchacích. V současné době nemusíme za mořským klimatem cestovat – nabízí se nám pobyt v solných jeskyních v tuzemsku. Pobyt v solné jeskyni je novou, originální, účinnou a čistě přírodní metodou zvanou haloterapie. Nasycený vzduch v jeskyni vytváří mikroklima, které má obrovsky pozitivní vliv při léčení širokého spektra nemocí a výrazně podporuje imunitní systém, jak u dětí tak i u dospělých.

Další výrazně pozitivní vliv solné jeskyně spočívá v tom, že vdechovaný solný aerosol vysušuje mikrobiální buňky patogenních mikroorganizmů, kterých se tělo zbavuje formou uvolňování hlenů z dýchacích cest. Tento jev je označován jako samočistící proces organismu. Z praxe mohu potvrdit, že pobyt v solné jeskyni významně pozitivně ovlivňuje průběh onemocnění u dětských pacientů s chronickými chorobami horních a dolních cest dýchacích (záněty hrtanu, senná rýma, astma…), kožních onemocnění (atopický ekzém), chronických onemocnění trávicího traktu (Crohnova choroba, žaludeční vředy), kardiovaskulárních onemocnění (vysoký krevní tlak), nebo poruch štítné žlázy. Zároveň je třeba zdůraznit pozitivní vliv mikroklimatu v solných jeskyních na stabilitu imunitních systému, což představuje velmi důležitý preventivní faktor v rámci chřipkových onemocnění, jejichž zvýšené riziko je v současné době velmi aktuální.

Nezanedbatelným přínosem je vliv solné jeskyně na psychiku dětských pacientů. Po vstupu do solné jeskyně na vás dýchne nenapodobitelná atmosféra.Všude na stěnách i na podlaze je sůl, tlumené světlo prosvítá skrze solné kameny na zdech, z reproduktorů se line relaxační hudba – malé děti si můžou při relaxaci hrát. Pobyt v solné jeskyni u dětských pacientů nelze použít jako léčbu kauzální, nýbrž jako léčbu doplňkovou. Je nutno si však uvědomit, že u řady chorob má doplňková léčba zásadní vliv na průběh i prognózu základního onemocnění. Proto by na ni mělo být u dětí pamatováno i s přihlédnutím k finanční stránce této léčby ve srovnání s klimatickým pobytem u moře.                                                


Doc. MUDr. Dobroslava Jandová

Priessnitzovy léčebné lázně

Solná jeskyně uvolňuje molekuly soli do ovzduší v daném prostoru a tak napodobuje (vytváří podobné prostředí), jakoby pacienti byli např. u moře. Obsah molekul  uvolňujících se z krystalů solí působí  svým hyperosmotickým efektem bakteriostaticky (znemožňují množení bakterií) až baktericidně (hubí bakterie). Inhalace těchto  molekul  vede k jejich usazení  na sliznicích dýchacích cest, kde kromě protiinfekčního vlivu působí mukolyticky (rozpouští hleny) a povzbudivě na činnost řasinek a tím vede  k urychlení čistící schopnosti sliznic dýchacích cest. Řasinky  sliznic dýchacích cest zvětšují díky ozdravnému účinku klimatické léčby a zvláště pak díky inhalaci molekul solí  svůj objem a délku, tenké narušené sliznice  se postupně obnovují a dosahují normy výšky,  efekt léčby přetrvává  více jak 3 měsíce, u některých klientů až jeden rok. Molekuly soli mění vzdušnou elektřinu a mění elektrické odpory na sliznicích, rovněž proto se nemohou infekční mikroorganismy uplatnit.

Vzduch obohacený solemi  povzbuzuje  cestou trojklanného nervu  (přes parasympatická  vegetativní vlákna)  a přes volná nervová zakončení ve sliznici vedlejších nosních dutin a v průduškách (vlákny desátého mozkového nervu) vyšší etáže řízení   mozku, které vedou  ku  zvýšení imunity  (viz např. učebnici  Humánna bioklimatológia a klimatoterapia  -  prof. MUDr Kolesár, J.,  DrSc, Osveta, Martin, 1989).   Solná jeskyně kombinuje  účinek talasoterapie (léčba u moře, mořskou vodou) a speleoterapie.

Pobyt v Jesenickém klimatu umocněný dýcháním a pobytem  v solné jeskyni nahradí mnoha nemocným dětem a dospělým léčebné pobyty u moře. Vybudování solné jeskyně v Priessnitzových léčebných lázních a.s. v Jeseníku je významným rozšířením služeb klientům lázní.